bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim

 

muzikset          muzikseti            muzikseti             muzikseti
 

video izle

animasyon izle

haber oku

müzik indir

program indir

bedava site aç

canlı tv izle

site ekle

günlük gazeteler

sorgulama

 

 

                    

bu tabloyu kendi sitene ekle                                                                           photo bulder öreneği

 

                                    photo bulder   resim efekt programı

 

                                                            indir

 

 

                                     bilgisayarınızı nasıl hızlandırabilirsiniz

 

 

aşağıdaki işlemleri yaparak bilgisayarınızın biraz daha hızlı çalışmasını sağlayın.

 

 

●HIZLI AÇILIŞ

Msconfig komutunu kullanarak açılışta gereksiz programları Sistem Yapılandırma Hizmeti yardımıyla başlangıçtan kaldırabiliriz.

C:WINDOWSPrefetch dizininin içinde bulunan mevcut “pf” uzantılı dosyaları silmemiz açılışta hız kazanmamıza yardımcı olacaktır.

Başlat menüsü, normalde çok yavaş çalışır. Hızlandırmak için yapacağınız işlemler çok basit. HKEY_CURRENT_USER/Control Panel Desktop/ MenuShowDelay bölümünü bulun. Burada start mönüsü hızının 400 olduğunu göreceksiniz. Eğer start butonuna bastıktan sonra beklemeye tahammülünüz yoksa 400 olan bu değeri 10-20 veya “0” gibi değerler vererek artık bu işkenceden kurtulmuş olacaksınız. Tabi ki bu işlemin geçerli olabilmesi için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekecektir.

Masaüstüne herhangi bir arka plan koymadığımız zaman açılışın hızlanmasına yardımcı olmuş oluruz.Bu nedenle masaüstü rengi olarak siyahı seçmeniz arka plan olarak “none” seçeneğini kullanmanız akıllıca olacaktır.

Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler mönüsünden gelişmiş kısmına gelin buradan en altta bulunan ayarlar butonuna tıklayın ve yukarıdaki saniye olarak verilen değerleri “0” olarak değiştirin “Hoş Geldiniz” ekranının görünme süresini en aza indirin.

Bilgisayarın her açılışta disket sürücüyü denetlemesi işlemini sonlandırıp daha hızlı bir açılış için zaman kazanmanın yolu aynen şöyle. HKEY_CURRENT_USERsoftwareMicrosoftWindowscurre nt Versionpoliciesexploler anahtarını etkinleştirdikten sonra bu kısımda ki “No DriverTypeAutoRun” öğesini seçin ve Düzen Değiştir komutunu çalıştırın. Şimdi bu öğenin mevcut değerini”91” olarak değiştirin ve onay düğmesini tıklayın işlem tamam.

kullanmadığınız USb ve SERİ portları kaldırarak hem açılışta hemde kapanışta zaman tasarrufu sağlamış olursunuz.

●HIZLI ÇALIŞTIRMA

Beklide performansı en fazla etkileyen kısma geldik şimdi. Burada vereceğimiz en önemli karar bilgisayar kullanımdaki hız mı yoksa görsellik mi önemli bizim için . Cevabınız hız olursa şimdi şu işlemleri sırayla yapmanız bilgisayarınızın hızını %10-15 civarında artıracaktır. Öncelikle Ctrl+Alt+Delete kombinasyonunu kullanarak Windows görev yöneticisi ana mönüsünden performans seçeneğinde görülmekte olan ram kullanım miktarını bir yere not alın. Şimdi bilgisayarım simgesine sağ tıklayın özellikleri seçin. Sistem özellikleri ana mönüsünden sırasıyla gelişmişayarlar ve son olarak ta “en iyi performans için ayarla” seçeneğini seçin ve uygula tamam butonlarına sırasıyla basın.şimdi karşınızda klasik bir Windows görüntüsü çıkacak. İşte performans için en ideal görünüm bu. Şimdi tekrar Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonunu kullanarak Windows Görev Yöneticisini kullanarak kullanılan ram miktarını kontrol edin, miktarın biraz daha azaldığını görebilirsiniz.

Belli aralıklarla Sistem Araçları mönüsünde bulunan Disk Temizleme ve Disk Birleştirme özelliklerini kullanmayı ihmal etmeyin. Programların çalışmasında çok belirgin olmasa da bir miktar performans artışı sağlandığı ve harddiskiniz de kullanılamayan alanları kullanma imkanı elde etmiş olduğunuzu görecektiniz. Bu işlemin ne kadar yararlı olduğunu test etmek isterseniz özellikle sıkıştırma işlemi yapmadan önce kullanılabilir alan toplamını bir yere not alın ve işlem bittikten sonra ki miktar ile karşılaştırın farkı açıkça göreceksiniz.

Eğer işlemciniz ve kullandığınız ana kart “Hyperthreading” ve “DualChannel” özelliğini destekliyorsa bu özelliğin kesinlikle aktif hale getirmelisiniz. Peformans kazancınız %10-15 aralığında artacaktır.

Sanal bellek artışı ile doğru orantılı olarak performans artışı sağlamak mümkün, nasıl mı? Şu yolu izlemeniz size yardımcı olacaktır “Bilgisayarım özelliklergelişmişperformansayarlar “ burada karşımıza çıkan Sanal Bellek başlıklı pencereden değiştir düğmesini kullanarak sanal belleğin boyutunu istediğiniz ölçüde artırdıktan sonra ayarla butonuna basıp çıkmanız işlemi bitirmeniz için yeterli olacaktır.Ayrıca şunu belirtmekte fayda var vereceğiniz yeni değerin kullandığınız fiziksel belleğin en az “1.5” katı en çok “3” katı olması gerekiyor. Ayrıca şunu bilmekte yarar var sanal belleğin yükseltilmesi demek bilgisayarın çok hızlı çalışacağı anl***** gelmez. Sanal bellek fiziksel belleğin yeterli olmadığı yerde sabit diskinizi kullanmaya başlaması demektir, bu da sabit diskte sanal bellek miktarı kadar boş alana ihtiyacınız olacağı anl***** gelir. Bilinmesi gereken bir gerçek var ki o da sabit diskin fiziksel bellek kadar hızlı işlev yapamayacağı. Bu sebeple sanal bellekten ziyade sisteminize ilave edeceğiniz ekstra fiziksel bellekler bilgisayar performansını daha fazla etkileyecektir.

Bilgisayarımızın otomatik güncellemelerini kapatarak biraz daha hız kazanmak mümkün. Otomatik güncelleştirmeleri kapatıp güncellemeleri manuel olarak yapmak bilgisayarımızı hızlı çalıştırmakta biraz daha hız kazanmamıza yardımcı olur, tabi ki Windows güncellemeleri aksatmamak şartıyla.Neden böyle bir işlem yapma ihtiyacı duyduğumuza gelince Windows güncellemelerden haberdar olduğunda bilgisayara kurabilmeniz için bu eklentileri Download etmeye başlar ki bu işlem bilgisayarımızın performansının düşmesine sebep olur.

Cd-Rom a takılan bir Cd içerisinde bulunan programların otomatik olarak açılması zaman kaybına sebep olabilir,bu özelliği devre dışı bırakmak için sırasıyla şu işlemleri yapmamız gerekiyor. Öncelikle “regedit” komutunu kullanarak kayıt defterini açmamız gerekiyor daha sonra sırasıyla; HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServic esCdrom anahtarını etkinleştirmek ve buradaki “1” değerini “0” olarak değiştirmek işlemi bitirmek için yeterli olacaktır.

Yapacağımız ufak bir ayarlama ile Explorer açılış süresini en aza indirmek mümkün. Bu işlem için; HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareWindowsCurrentVersion ExplorerRemoteComputerNameSpace yolunu takip ederek burada bulunan { D6277990-4C6A-11CF-8D87-00A-A0060F5BF }satırını silin. Bu işlem bittikten sonra Explorer hizmetini açarken farkı hissetmeniz mümkün olacaktır.

Video düzenleme ve veritabanı gibi aşırı veri yoğunluklu uygulamalar ile uğraşıyorsanız fiziksel bellekten önbellek için ayrılan miktarı yükselterek performans artışı sağlamak mümkün. Bunun için “Denetim masasısistemgelişmişperformans ayarlarıgelişmiş yolu ile geldiğimiz bölümde ki sistem önbelleği seçeneğini seçip uygula tamam işlemini yerine getirin işte bu kadar. Bu işlemin ne kadar kullanışlı olduğuna siz karar verip gerekliyse bu işlemi yapmanız önerilir.

Bilgisayara dijital fotoğraf makinasından aktardığımız fotolara tek tek isim vermek çok zaman alıcıdır. Belli bir grup fotoğrafa aynı isim fakat farklı numaralar eklemek için fotoğrafların olduğu klasörü açın “Ctrl+Alt” tuş kombinasyonu ile fotoları seçin ve ilk fotonun üzerine gelip yeniden adlandırma işlemi yapıp enter tuşuna basın işlem tamamdır.

Popüler bir Cd yazma programı olan Nero’yu daha hızlı açabilmek için şunları yapmamız yeterli olacaktır. Başlatdenetim masasıyönetimsel araçlarhizmetler aracını çalıştırın ve burada ki “Imapı CD Yazma COM hizmeti” öğesine tuşla tıklayın. Kısa yol mönüsündeki özellikler komutunu çalıştırın ve takip eden pencere de ki başlangıç türü açılış listesinden devre dışı öğesini seçin. Bu işlemler bittikten sonra Cd yazma işlemine daha hızlı başlamanız mümkün olacaktır.

●HIZLI KAPANIŞ

Bu bölümde bilgisayarımızın hızlı kapanmasına yardımcı olacak birtakım ayarlardan bahsedeceğim.

Kayıt defterinde yapacağımız birkaç ufak değişiklikle bilgisayarımızın kapanma süresini en aza indirmek mümkün. Bu işlem için ”HKEY_CURRENT_USER control Panel Deskop” anahtarını etkinleştirdikten sonra yandaki mönüde bulunan “AutoEndTask” üzerine çift tıklayın burada ki değeri “1” olarak değiştirin işlem tamam.

Xp nin kapanmasını geciktiren servislerin kapanma süresini 20 saniyeden daha aşağılara çekmek için kayıt defterinden ”HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM Controlset001Control anahtarını etkinleştirin, ve buradaki “WaitToKillServiceTimeout” öğesinin mevcut değerini “2000” olarak değiştirin.

Programların daha hızlı kapanmasını sağlamak için Kayıt defteri düzenleyicisindeki “HKEY_CURRENT_USER Control Panel Deskop” anahtarını etkinleştirin, “WaitToKill AppTimeout” değerini “5000” olarak değiştirin. Aynı bölümde bulunan “AutoEndTasks” kaydının değerinin üzerine çift tıklayın ve burada ki “0” değerini “1” olarak değiştirin.

Xp kapanırken birikmiş olan sanal bellek miktarını silme için bir süre daha zaman kaybına neden olur, bu zaman kaybını en aza indirmek için şu yolu izlemeniz yeterli olacaktır. “başlatçalıştır”gpedit.msc”ilgisayar yapılandırmasıwindows ayarlarıgüvenlik ayarlarıyerelilkelergüvenlik seçenekleri yolunu izledikten sonra pencerenin sağ tarafındaki Kapat: sanal bellek disk bellek dosyasını temizle ibaresini çift tıklayın ve çıkan pencereden devre dışı seçeneğini etkinleştirin işlem tamam.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !